DOM...

 

To coś znacznie więcej niż tylko miejsce, w którym posilamy się, śpimy, które od czasu do czasu sprzątamy. I nie tylko określonej funkcji meble, sprzęty i przeróżne, mniej lub bardziej przydatne drobiazgi.

W moim rodzinnym domu równie ważne były także obrazy na ścianach i książki, które czasem kształtowały mój sposób patrzenia na świat.

Obrazy z historią i książki, kilka tysięcy tytułów. Całe szczęście, że było ich aż tyle, bo dzięki temu nie zostałem zaprogramowany na podporządkowanie się jakiejkolwiek jednej i niepodważalnej idei.

 

Zapraszam do takiej bardzo krótkiej wirtualnej wędrówki po moim rodzinnym domu.

 

Pozdrawiam,

 

Piotr H. „baron"

Download
Obrazy z mojego domu.pdf
Adobe Acrobat Document 412.7 KB

Co robił w moim domu angielski atlas historyczny z roku 1905?

Nie wiem, po prostu był. Z niego pierwsza mapa.

Download
MAPA 1 rok 814.pdf
Adobe Acrobat Document 211.4 KB

Mój dziadek zapewne uczył się historii z atlasu F.W. Putzgersa. A ponieważ zaszczepił we mnie zamiłowanie do świata wikińskiego, prezentuję tenże właśnie świat na przełomie tysiącleci.

Download
MAPA 2 rok 1000.pdf
Adobe Acrobat Document 174.8 KB

No a skoro już przy świecie Wikingów jesteśmy, postanowiłem zebrać ileś wcześniejszych tekstów w jeden i zaprezentować wszystkim Czytelnikom moje spojrzenie na ich świat i historię.

Download
Wikingowie.pdf
Adobe Acrobat Document 4.3 MB

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

W książce opisałem historię, jak to trafiliśmy nad Jezioro Akkajaure, leżące gdzieś w środku szwedzkiego interioru, już za kołem polarnym... Poniżej krótki opis tej podróży wraz z mapą.

Download
MAPA 3 podróż ku Akkajaure.pdf
Adobe Acrobat Document 298.3 KB

Gdzieś daleko, za górami, za lasami, w krainie reniferów można było nie wiedzieć, cóż to takiego Śląsk. Ale dla jego sąsiadów - Polski i Czech był to łakomy nawet nie kąsek a wielki kawał bogactwa. Przedstawiam poniżej fragment mapy Europy gdzieś między końcem wojen husyckich a wybuchem wojny 30-letniej, bo wtedy ten Śląsk miał zdecydowanie inne granice. jeśli Rzeczpospolita siegała wtedy od morza do morza, Śląsk sięgał niemalże od Berlina po granice Austrii!

Download
MAPA 4 Wielki Śląsk.pdf
Adobe Acrobat Document 275.9 KB