Książka "Die Ehrenmenschen. Ludzie Honoru" ma ściśle określony temat. Jednakże jest wiele innych tematów, które od lat staram się zgłębić. Czasem dla własnej ciekawości,  czasem choćby i z uwagi na jakieś powiązania z tym, co w książce przedstawiłem.

Wszystkie zamieszczone tu materiały przesłałem już do opublikowania na portalu HISTORYK.EU, tutaj - można je pobrać w wersji poprawionej (a przynajmniej scalonej) i przeczytać.


Skarby, skarby i nie tylko one....

 

Niewątpliwie kwestia tego wszystkiego, co zostało ukryte na Dolnym Śląsku i do dziś nie zostało odnalezione, budzi wiele emocji. W ostatnich latach atmosferę rozgrzewała sprawa "złotego pociągu" ukrytego ponoć na 65 kilometrze linii kolejowej Wrocław - Wałbrzych. To było szukanie dla samego szukania. Reklama dla Wałbrzycha, zamku Książ i całej okolicy. Przy tej okazji część mediów powróciła do sprawy "złota Wrocławia" i wiążącej się z nią, być może, postaci Herberta Klose.

Zapraszam do zapoznania się z moim punktem widzenia na sprawę.

Download
ZAGADKA ZŁOTA WROCŁAWIA.pdf
Adobe Acrobat Document 582.4 KB

Anglia. Sojusznik czy wróg?

 

W dyskusjach historyków oraz opracowaniach dotyczących okresu II wojny światowej często gości "zarzut", że Wielka Brytania zdradziła Polskę, skazując ją na sowiecką okupację. Dużo w tym prawdy. Jednakże jest takie przysłowie "jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz!" Jeśli ktoś idzie po pożyczkę do człowieka mającego opinię oszusta i lichwiarza, to czy może oczekiwać "uczciwych warunków gry"? No cóż, raczej nie.

Wielka Brytania już w epoce napoleońskiej zaczęła kształtować bardzo odrębną od kontynentalnej wizję "polityki międzynarodowej". Klęska Napoleona i kolejne dziesięciolecia zmieniania świata w Imperium Brytyjskie, nad którym nie zachodzi słońce pozwoliły Anglikom na stwierdzenie, że ich metody działania sprawdzają się i przynoszą oczekiwane rezultaty.

Winston Churchill realizował bardzo charakterystyczną dla Wielkiej Brytanii politykę w okresie II wojny światowej. Nie próbuję zdejmować z niego winy za to, co za sprawą polityki brytyjskiej spotkało Polskę, ale uważam, że wpierw należy poznać "brytyjskie reguły gry", a dopiero potem można ewentualnie oskarżać Churchilla.

 

Zapraszam do przeczytania dwuodcinkowego cyklu o Churchillu. Lojalnym poddanym Jego Królewskiej Wysokości Jerzego VI (a później Jej Królewskiej Wysokości Elżbiety II).

Download
Churchill_1
Winston Churchill. Lojalny politych Ich
Adobe Acrobat Document 221.3 KB
Download
Churchill_2
Winston Churchill. Lojalny politych Ich
Adobe Acrobat Document 224.7 KB

Śmierć generała Sikorskiego i aresztowanie generała Grota-Roweckiego.

 

Mam, myślę że uzasadnione wątpliwości, czy aby były to "tragiczne przypadkowe zdarzenia". Dla mnie, i to w obu przypadkach, było to działanie celowe. Zamierzone, zaplanowane i perfekcyjnie wykonane. Przez kogo? No cóż, nie dowiemy się prawdopodobnie nigdy, kto dał ostateczny rozkaz, choćby ustnie. Jednakże kryminalistyka zna coś takiego jak proces poszlakowy. Bada się motywy, analizuje możliwości... Niewątpliwie najlepiej wyszedł na usunięciu obu tych ważnych polskich polityków i dowódców Józef Stalin. Ale nie tylko on miał motywy.

Zapraszam do lektury 4-odcinkowego cyklu poświęconego tym właśnie wydarzeniom sprzed 75 lat.

Wątpliwości jest bowiem aż nadto...

 

Zapraszam do lektury artykułu, w którym śmierć tych dwóch wybitnych polskich dowódców i polityków określiłem mianem Narodowej Straty.

Download
Sikorski i Rowecki. Narodowa strata..pdf
Adobe Acrobat Document 387.9 KB